Vecrīga

Vecrīga

Pastaigā pa bruģētajām vecpilsētas ieliņām jūs izsekosiet pilsētas senajai apbūvei no 13.gadsimta sākuma līdz pat 19.gadsimtam. Redzēsiet pilsētas aizsargmūra paliekas un seno ordeņa pili. Izstaigāsiet Jāņa un Konventa sētas. Apskatīsiet nozīmīgākās Vecrīgas baznīcas, dzīvojamās ēkas un noliktavas. Rātslaukumā, pie nesen atjaunotā Melngalvju nama dzirdēsiet stāstu par dzīvespriecīgajiem Melngalvjiem, pirmo dekorēto Ziemassvētku eglīti un Rolanda statuju. Šajā pastaigā uzzināsiet kur un kad Rīga sākusies. Tas būs kā ceļojums atpakaļ laikā, kur aiz katra stūra slēpjas kāds īpašs stāsts vai leģenda.

Vecrīga ir Rīgas pilsētas vissenākā daļa un unikāls arhitektūras ansamblis ar vairāk kā 800 gadu senu vēsturi. 1997. gadā Rīgas vēsturisko centru un tostarp Vecrīgu UNESCO iekļāva Pasaules mantojuma sarakstā, bet 2007. gadā, pateicoties Vecrīgas panorāmai un siluetam, Rīga ieguva Eiropas mantojuma zīmi.

Ievērojamākās Vecrīgas vietas, kuras apskatīsim Vecrīgas ekskursijas laikā:

Alberta laukums, kurš nosaukts par godu bīskapam Albertam, kas Daugavas grīvā ieradās 1200.gadā. Laukums izveidojies vietā, kur kādreiz atradās līvu apmetnes ar garām plūstošo Rīdzenes upi.

Senās preču noliktavu ēkas, no kurām vairākas vēl saglabājušās un apskatāmas mūsdienās.

Reformatoru baznīca. Tās draudzes locekļi galvenokārt bija vācu un holandiešu reformātu ģimenes.

Reiterna nams. Šis nams ir 17. gs skaistākais nams Rīgā un atspoguļo tās īpašnieka tirgotāja Reiterna turību.

Svētā Jāņa baznīca un Jāņa sēta, vietā kur 13.gs bīskaps Alberts uzbūvēja sev pili un nodibināja apmetni.

Konventa sēta. Tās pirmsākumi meklējami 13.gs., kad Zobenbrāļi šeit uzcēla Ordeņa pili. Tas ir unikāls viduslaiku komplekss ar platību 260m2. 15.gs. šeit atradās Kampenhauzena nabagmāja un Pelēko māsu patversme.

Svētā Jura baznīca. Tā ir vissenākā vēl sagabātā mūra celtne Rīgā, kuru 13. gs Zobenbrāļi uzbūvēja vienlaicīgi ar pili.

Pētera baznīca, kura veltīta Svētajam Pēterim – Rīgas patronam. Pirmo reizi ēka dokumentos minēta 1209.gadā. Baznīca, tāda kā tā ir šobrīd, radusies 15.gs., vairāku pārbūvju rezultātā.

Rātslaukums – pilsētas centrālais laukums bija politiskais un tirdzniecības centrs viduslaiku Rīgā. 13.gs. sākumā te atradās pilsētas tirgus.

Melngalvju nams. Celts 14.gs. kā Lielās ģildes Jaunais nams un bijis sanāksmju un dzīru vieta.

Ziemassvētku eglīte, kura pirmo reizi rotāta 1510. gadā un tai pateicoties Rīga pavisam nejauši kļuvusi par dzimšanas vietu šai Ziemassvētku tradīcijai
/ 2
Rātsnams. Pirmo reiz uzcelts 14.gs., bet gadsimtu gaitā ticis paplašināts, izdedzis, nojaukts un uzcelts no jauna.

Rolanda statuja, vietā kur 19.gs. beigās tika ierīkota artēziskā aka.

Pārdaugavas panorāma un tilti pār Daugavu, kas savieno Rīgas pilsētas abus krastus.

Pētera I māja, kuru Rīgas rāte uzdāvināja Pēterim I, kad viņš 1712.gadā Rīgā viesojās kopā ar Katrīnu II.

Rozena iela – visšaurākā 13.g.s. Rīgas ieliņa.

Doma laukuma ansamblis
Doma laukums, kurš sācis veidoties 19.g.s. otrajā pusē. Rīgas Doms – Latvijas evanģēliski luteriskās baznīcas arhibīskapa katedrāle un viena no viduslaiku senākajām un lielākajām sakrālajām celtnēm Baltijā. Doma klosteris, kuram ir saglabājušies visi četri 13.gs. celtie korpusi. Biržas nama ēka, kurā atrodas mākslas muzejs „Rīgas birža” un kurš glabā lielāko ārzemju mākslas kolekciju Baltijā. Latvijas Radio ēka, celta kā Komercbanka.

Sv.Pestītāja Anglikāņu baznīca. Baznīca celta 19.gs., kad britu tirgotāji izveidoja trūkumcietēju fondu, lai palīdzētu grūtībās nonākušajiem Lielbritānijas pilsoņiem, kā arī lai celtu baznīcu, kurā nodrošinātu dievkalpojumus angļu valodā.

Pils laukuma ansamblis. Rīgas pils, kura būvēta kā Livonijas ordeņa pārvaldes centrs. Sāpju Dievmātes katoļu baznīca, kura ir pirmā katoļu baznīca pēc reformācijas. Pēterburgas viesnīca, kur caurbraucot apmetās ceļotāji no Krievijas uz Eiropu un otrādi. Ķeizariskā liceja, kurā sagatavoja audzēkņus studijām universitātē.

Amatnieku nams (Trīs brāļi) Vecākais no brāļiem celts 15.gs. un šī ēka ir vecākais dzīvojamais nams Rīgā. Vidējais brālis celts 17.gs. vidū un ir viens no greznākajiem un modernākajiem 17.gs. namiem. Jaunākais brālis tapis 17.gs. beigās – šīs ēkas katrā stāvā atrodas nelieli dzīvoklīši.

Svētā Jēkaba baznīca – pirmais latviešu draudzes dievnams Rīgā.

Karaliskā liceja, kura tika nodibināta zviedru valdīšanas laikā ar mērķi sagatavot kvalificētus un zviedru valdībai uzticamus ierēdņus.

Livonijas bruņinieku māja, kurā tagad atrodas LR Saeimas darba telpas.

Jēkaba kazarmas. Kazarmas tika uzbūvētas 18.gs. zviedru armijas vajadzībām.
1 / 1
Zviedru vārti. Vārti uzbūvēti zviedru valdīšanas laikā, 17.gs. kā caurbrauktuve uz un no pilsētas un tie kļuvuši par zviedru valdīšanas laika simbolu.

Bendes nams, kurā dzīvojis Rīgas pēdējais bende.

Nocietinājuma sienas un torņi, kuri ap Rīgas pilsētu veidoti 12.gs.

Plānotais ekskursijas ilgums ir 2,5h līdz 3h.

Pieteikt ekskursiju